MANUALINĖ TERAPIJA

Klinikinė neurologija mums padėjo ištiesų suprasti, kaip gydymas daro įtaką nervų sistemai bei įvertinti, kaip pokyčiai padeda atstatyti ir išlaikyti sveiką griaučių raumenų struktūrą ir jos funkciją. Manualinė terapija, naudojama reabilitacijoje, yra vienas iš praktinių aspektų funkcinėje neurologijoje, padedančių atkurti sveikatą. Metodikos išdėstytos žemiau.

Maitland

Maitland koncepcija yra viena iš manualinės terapijos rūšių, kuria gydomi sąnarių, raumenų ir nervų sistemos sutrikimai. Maitland manualinė terapija remiasi klinikiniu ištyrimu. Ši koncepcija išsiskiria iš kitų manualinės terapijos rūšių, nes paciento problema sprendžiama individualiai remiantis klinikiniu ištyrimu, naujausiais moksliniais tyrimais bei skiriamas didelis dėmesys paciento savijautai ir nusiskundimams. Taip pat Maitland koncepcijoje naudojama sąnarių bei stuburo mobilizacija ir manipuliacija, neurodinamika, raumenų tempimas ir individualiai pritaikyti pratimai, kuriuos galima atlikti ir namuose.

Mulligan

Mulligan manualinėje terapijoje naudojama sąnarių mobilizacija su judesiu, kuri yra veiksminga gydant kaulų-raumenų sistemos sutrikimus. Terapijos metu naudojamos neskausmingos mobilizacinės technikos, kuriomis atstatoma sutrikusi funkcija bei sumažinamas skausmas.
Mobilizacijos su judesiu manualinės technikos buvo atrastos ir ištobulintos Braino Mulligano. Pagrindinis ir svarbiausias dalykas atliekant šią mobilizaciją yra Mulligan,

Žodis „PILL“:

P – Skausmo nebuvimas (angl. pain free). Mobilizacija ir pats judesys neturi sukelti pacientui jokio skausmo.

I – akimirksniu regimas rezultatas (angl. instant result). Iškart po mobilizacijos turi būti lengviau atlikti judesius ir visa  tai  turi nesukelti skausmo.

L L – šios raidės parodo, kad poveikis turi būti ilgalaikis (angl. long lasting).

Taikant šią metodiką siekiama užtikrinti, kad skausmingas judesys nebesukeltų skausmo. Mobilizacijos naudą įrodo ir Hudson[2] 2016 metų atlikta mokslinė analizė, kurioje apžvelgiami pokyčiai ir nauda prieš ir po mobilizacijos.

Neurodinamika

Neurodinamika – nervinio audinio konservatyvus gydymas. Atliekant paprasčiausius judesius nervai turi judėti laisvai. Jeigu nervo mobilumas yra apribotas, gali atsirasti skausmas ir sumažėti amplitudė. Nervų mobilumas gali būti ištiriamas atliekant neurodinamikos testus. Nustačius nervo mobilumo apribojimą taikomas gydymas, po kurio sumažėja skausmas ir padidėja judesio amplitudė.

Neurodinamika dažnai būna veiksminga žmonėms, besiskundžiantiems nugaros (disko išvarža, stenozė, spondilolistezė ir kt.), kaklo, peties skausmu, plintančiu skausmu į ranką ar koją, lateraliniu epikondilitu (tenisininko alkūnė), tuneliniu riešo sindromu ir kt.